IPO و ICO چیست؟

IPO و ICO چیست؟

ICO و IPO چیست؟

یکی از دوستانم همیشه میگفت: اگر پول داری، آن را در بانک نگه ندار، بگذار برایت کار کند.

فناوری ارز های دیجیتال گزینه سرمایه گذاری جدیدی را تحت عنوانعرضه اولیه سکه ICO ارمغان آورده است. بنابراین اگر مقداری پول برای سرمایه گذاری دارید، می توانید با عرضه اولیه سهام (IPO) یک شرکت مستقر و مشهور همراه شوید یا یکی از استارت آپ های عرضه اولیه سکه ICO را حمایت کنید. انتخاب شما کدام است؟ و فرق این دو چیست؟

تفاوت اول و اصلی این است که IPO معمولا برای شرکت های مستقر و با پیشینه است در حالی که ICO بیشتر برای کسب و کارهای جوان و ریسک پذیر است. با استفاده از مثال درک آن را برایتان ساده تر میکنم: IPO مردی ۴۰ ساله است که صاحب تجهیزات باغبانی است و ICO یک خوره ی کامپیوتر ۱۸ ساله است که در حال ساخت رایانه ی پیشرفته خودش را در گاراژ پدرش است.

اولین مورد دارای یک تجارت مشهور، سودآور، یک حساب بانکی محکم و یک سابقه تجاری مثبت است. مورد دوم هیچ کدام از موارد بالا را ندارد اما او می تواند استیو جابز بعدی باشد یا ایده روشن او در یک سال فراموش شود.

این که شما تصمیم به سرمایه گذاری در یک نبوغ رایانه ای جوان و ناشناخته بگیرید یا یک تاجر محترم میانسال، شما را در میان یک دو راهی قرار می دهد. شاید یکی از آن ها پول شما را چند برابر کند و شاید دیگری شما را بازنشست کند.

حال تفاوت های این دو را با هم مقایسه می کنیم:

  • الزامات قانونی

IPO: تعدادی شرط وجود دارد که یک شرکت قبل از فهرست کردن سهام خود از طریق IPO باید برآورده کند، از جمله داشتن حداقل آستانه سود و سابقه خوب. صدور IPO به دلیل نیاز به فرآیند های قانونی و انطباق می تواند یک روند طولانی باشد و نیازمند دفترچه سهام است.

دفترچه سهام اعلامیه قانونی در مورد قصد خود برای صدور سهام خود به عموم را نشان می دهد و باید اطلاعات کلیدی در مورد شرکت و آینده ی IPO برای کمک به سرمایه گذاران قرار گیرد تا تصمیم گیری آگاهانه کنندبنابراین برای IPO به وکیل ، بانک و صبر احتیاج دارید.

ICO: از انجا که ICO ها نیازی به پیروی از هر چارچوب نظارتی و پروتکل قانونی ندارند، اکثر آن ها سابقه کار ندارند و فقط برای تهیه نسخه پشتیبان از پروژه خود یک کاغذ سفید یا همان white paper دارند.

کل فرایند ICO از نظر زمانی بسیار کوتاه تر از IPO است. همچنین، توجه داشته باشید که در بعضی از کشور ها چنین کاغذ سفیدی به هیچ وجه یک سند قانونی تلقی نمی شود. بنابراین، برای ICO فقط به برنامه نویسی اولیه و اینترنت نیاز دارید.

  • نیاز های سرمایه گذار

IPO: اگر در شرکتی از کشور خود سرمایه گذاری کنید، کار هایتان سریع جلو میرود ولی اگر بخواهید در یک شرکت خارجی سرمایه گذاری کنید یک روال قانونی اضافی خواهید داشت.

ICO: بهترین قسمتش این است که تنها چیزی که برای سرمایه گذاری در ICO نیاز دارید دسترسی به اینترنت است. شما می توانید هر نشانه از هر شرکتی را از هر کشور دیگری خریداری کنید.

  • سود

بیایید بگوییم که هر دو نوع سرمایه گذار بسیار خوش شانس بودند و سرمایه گذاری سودآور بود. چه چیزی نصیب سرمایه گذاران می شود؟

IPO: سهام به دست آمده از طریق IPO، سهم مالکیت درآمد های آینده شرکت را نشان می دهد. سهام داران با توجه به پیشرفت شرکت در طول سال، سالانه سود سهام خود را دریافت می کنند.

ICO: نکته اصلی که باید به خاطر داشته باشید این است که سکه ها مالکیت پروژه را به سرمایه گذار نمی دهند. روش های بسیاری وجود دارد که سرمایه گذاران می توانند از مزایای آینده بهره بگیرند که بستگی به نحوه ساخت یا استخراج سکه دارد برای مثل خرید و فروش آن رمزارز با یک قیمت ثابت و دریافت مبلغ پولی به دلیل بیشتر شدن ارزش شرکت و سکه که در کاغذ سفید نوشته شده است.

آیا این به این معناست که IPO از ICO امن تر است؟ ممکن است این طور به نظر برسد اما باید در نظر بگیرید که شرکت هم می تواند ورشکسته شود و سرمایه گذاری شما را از بین ببرد پس توصیه می شود که کلیه منابع موجود را به طور کامل یاد بگیرید تا مطمئن شوید که یک پروژه ارزش پول شما را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید