بیت کوین، ارزی برای سرمایه گذاری یا تراکنش مالی؟

بیت کوین، ارزی برای سرمایه گذاری یا تراکنش مالی؟

بیت کوین، ارزی برای سرمایه گذاری یا تراکنش مالی؟

بخش اعظمی از جامعه بیت کوین معتقد هستند که این ارز دیجیتال گزینه ای مناسب برای بسیاری از سیستم های پرداخت موجود در بازار است. در حال حاضر بیت کوین بیشتر به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت مورد استفاده قرار میگیرد. سرمایه ای مثل طلا یا سهام.

چطور بیت کوین به یک ارز برای سرمایه گذاری تبدیل شد و چرا؟ بیت کوین از همان ابتدای کار به عنوان یک سرویس پرداخت کار دشوار و غیرممکنی را پیش رو داشت زیرا فن آوری زیربنایی بلاکچین در مقابل غول های صنعت پرداخت مانند MasterCard ، Visa و PayPal قابل مقایسه نبود.

مشکل اصلی تعداد تراکنش هایی است که شبکه قادر به پردازش آن است. حداکثر معامله بیت کوین در هر ثانیه ۷ است در حالی که ویزا هر روز می تواند ۱۵۰ میلیون معامله را انجام دهد. هر چه افراد بیشتر و بیشتر شروع به استفاده از بیت کوین و معامله  آن کردند، این شبکه بیشتر دچار مشکل شد. در کنار میزان معاملات و زمان انتظار، هزینه های معامله بسیار بالا رفت.

طبق اطلاعات blockchain.info در زمستان ۲۰۱۸ ، میانگین زمان انتظار به صد ها ساعت می رسید و در ۲۳ ژانویه میانگین انتظار به ۱۱۴۵۳ دقیقه به مدت ۲۰ روز رسید. شایان به ذکر است که چنین زمان انتظار بالایی به احتمال زیاد به خاطر معامله های با مقدار کم بوده ولی باعث شدکه در این زمان بیشتر ماینر ها از چنین معاملاتی خودداری کنند زیرا این امر باعث اتلاف وقت و منابع آنها میشد.

بعضی از کاربران برای سرعت بخشیدن به معامله ، مبلغ های هنگفتی را پرداخت میکردند. طبق نمودارها در طول زمستان ۲۰۱۸ کاربران به طور میانگین ۵۵ دلار می پرداختند تا معاملات آن ها سریع تر انجام بگیرد. کاملا بدیهی است که در آن زمان کسی قصد خرید قهوه ۳ دلاری با بیت کوین را نداشته تا تقریبا ۱۵ برابر مبالغ آن را بپردازد و تا دو ساعت صبر کنند تا معامله تایید شود.

با این حال به نظر می رسد اکنون بیتکوین بحران زمستان ۲۰۱۸ خودش را پشت سر گذاشته و زمان انتظار به ۱۰ تا ۳۰ دقیقه رسیده و هزینه های معامله دوباره به حدود ۱ دلار کاهش یافت.

بعضی از شرکتهایی که سرویس های مبتنی بر بیتکوین خود را به دلیل مشکلات زمانی و هزینه ای حذف کردند:

  • شرکت Dell : از بزرگترین شرکت هایی بود که از پرداخت های BTC پشتیبانی می کردند اما به دلیل پایین بودن تقاضا این گزینه را حذف کردند.
  • Steam: آن ها قبلا از BTC برای خرید بازی استفاده می کردند اما این کار را با استناد به هزینه های بالای تراکنش و نوسانات باورنکردنی متوقف کردند.
  • Fiverr: این بازار آزاد به همان دلیلی که شرکت Dell انجام داد پذیرش BTC را متوقف کرد.

با این وجود ، هنوز خدمات زیادی وجود دارد که می توانید بیت کوین های خود را برای‌ آن ها صرف کنید که بعضی از معروف ترین های آن ها شامل موارد زیر است :

  • Overstock
  • Microsoft
  • WordPress
  • Reddit
  • Xbox
  • Playstation Network

دیدگاهتان را بنویسید